Láska východu a západu, pohled dvou kultur

Všichni občas přemýšlíme nad hloubkou lásky. Co to je, jak se projevuje atd. Měla jsme tu zkušenost a pociťuji vděk za možnost přiblížení k ní, k definici lásky mnoha způsoby. Krásné a zajímavé zároveň je, jak se filozofie východu i západu shodují, i když o ní mluví každá trochu jinak. Snad vám do větší hloubky lásku přiblížím z jejich pohledu.

Co ke mě přišlo?

Už je to osm let, co jsem potkala jednoho mistra, původem z Mauricia, a jeho nadhled a odpovědi na různé otázky v životě zaujaly mou mysl. Mé srdce zaujalo to, jak jsem vnímala lásku v jeho přítomnosti. Nikdy jsem takový pocit nezažila, ale to je má osobní zkušenost. Nedávno se při svém Satsangu (sdílení zkušeností) zeptal on sám lidí „Jaká je vědomost srdce?“

Odpověděl nakonec sám, protože lidé používali velká slova a filozofovali… Odpověděl dlouze, ale jednoduše: „Vědomost srdce není velká filozofická věc. Je to prostě jen citlivost srdce. Krásným příkladem je dítě. Jak o tom přemýšlí dítě? Jak to dělá? Skrze to, co mu říkáte?

Malé dítě vidí jen jak pohybujete rty, když na něj mluvíte, ale nerozumí tomu, co říkáte, protože tam ještě nemá takové porozumění slovu. Už je tam ale vnitřní chápání. A to chápání je hlubší citlivost samotného srdce. To není intuice, ale je to určitá měkkost přirozenosti, která jde s tím zároveň…

Lidé se však stále snaží pochopit lásku slovy. Všechno se však děje jen jedním – citlivostí, cítěním. A jak dítě tímto prochází? Dítě v tom roste. Není to externími věcmi, které se dějí okolo.

Chápání srdcem je jiné, než chápání myslí. Není to o velkých slovech, je to jednoduché. Není to o otevření srdce, o tom, jak říkáme miluji všechny, miluji celý svět, miluji Boha… Tam není ten pocit, jen o tom mluvíme.

Lidé říkají miluji tě, ale jsou to jen slova. Je tam láska, která za chvíli uteče oknem 🙂 A když cítí lásku dítě, mysl tam není. Láska nemá otázky, není tam mysl. Nejsou to pak jen slova, které z toho mají užitek? Jsou to jen slova, která hledají blaženost.

Blaženost je obsažena v lásce, jak ji jen najít?

Vraťte se do doby, kdy jste byli dětmi. Jaký druh radosti jste měli v sobě? Byla to radost, kterou jste chtěli manifestovat? Je to láska, když někomu řeknete, že ho milujete a ona tam je nebo se to děje přirozeně? Je to stav, do kterého musíte přijít. Není to proto, že to někdo řekl… protože jste to někde četli, proto, že tyto slova znějí krásně…

Musí se to přirozeně objevit, manifestovat, musí to proudit přirozeně vašim bytím, bez nějakého mentálního přemýšlení. Mysl nemůže rozumět blaženosti. Blaženost vás neprobudí, to ponoření do ní, to vás probudí…“

Munai – láska s vůlí

Jeho slova velice dobře chápu, srdcem. A také na druhé straně, z té západní strany, ke mně přišel další, nový pohled na lásku. Tento pohled je z andské tradice peruánských mistrů. V kečuánštině se láska řekne MUNAY. Ale není to jen láska. Je to láska s vůlí. Všechno, co konám tedy dělám s láskou. O těchto zajímavých pojmech mluvím i na videích.

Vůle pochází z toho, co mám v sobě a co chci konat. A když se k tomu přidá láska, mění to úhel pohledu. Pokud tedy nejsem schopen namířit lásku do konkrétního aspektu reality, k ničemu to pak není. Je to tedy v činech.

Krásná metafora o proudění lásky

Láska s vůlí pochází ze semínka Inky, které je uložené v každém z nás. A pokud ho dobře „zaléváme“ – pracujeme na sobě a rozvíjíme se, pak klíčí tím správným směrem, přirozeně. A je plné lásky. Vše se tedy z andského pohledu dělá milováníhodným způsobem. Je to láska a jakási síla navíc, která dělá lásku láskou. Je to o vnímání a konání zároveň.

Jakou kvalitu tedy vnášíme do svých činů? To odpovídá tomu, kolik MUNAY jsme schopni do tohoto života dát…

V Andách je energetické centrum srdce spojeno se sluncem. A takhle se propojujeme s ním i na workshopu a vnímáme lásku, která proudí i v přírodě. Příroda nás učí těmto principům, i když si často myslíme, že všechno už v ní známe. Často ale známe jen pojmy a vlastnosti elementů apod. Ale vnímání toho všechno nás učí tím nejlepším způsobem… Láska je tedy o vnímání.

Jak vnímáte lásku vy? Jaký je to pocit, když ji cítíte a jste jí plní? Promítá se u vás do každé situace nebo oblasti v životě? Vnímejte ji… 🙂

Michala Králová
“Podporuji a inspiruji lidi k tomu, aby se skrze moudrost přírody propojili se svým skutečným já a svou vnitřní silou. Vedu je k sebelásce tak, aby žili naplno, autenticky a využívali svůj nejvyšší potenciál.” Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Ochrana osobních údajů

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Inspirujte se na Facebooku:
  • ebook ZDARMA
  • Toužíte mít radostnější dny ve všech oblastech života?

    Objevte svou vnitřní komunikaci pomocí přírodních principů a zažijte nový pocit sebe sama! Tento ebook vám v tom pomůže.

  • Inspiruj se videem