Meditace jako odkaz budoucnosti nebo vzpomínka na minulost?

Medituji, vnímám, tvořím 🙂 Takhle by se dalo definovat mé pojetí meditace. Mnoha lidem není meditace vůbec blízká, protože mají často představu sedícího člověka v lotosovém sedu, nehýbajícího se, který je v klidu… a to je spíš pro mnohé strašák 🙂

Může být. Ale meditace není jen o tomto obraze. Často meditujeme i přes den, mezi prací a povinnostmi, a ani si toho nejsme vědomi. Jsou to ty záblesky kdy se třeba zahledíme do prázdna, nebo když jíme svůj oběd a nevnímáme nic jiného. Jsou to ty chvíle, kdy jsme najednou v sobě a vnímáme pouze a jen sebe v nějakém zvláštním módu nebo prostě pocit, který je jako příjemná sprcha po těle.

Samozřejmě je velmi přínosné si do toho lotosového sedu sednout a zavřít oči. Jak jinak ale můžu meditovat a k čemu to vlastně je?

Meditace už dávno není nic neobvyklého a mnoho lidí ji praktikuje. Je to vlastně odraz minulosti v tom nejlepším, protože se tím vracíme tam, kde jsou počátky našich vizí i bolestí. A také je to odkaz na budoucnost, protože se v ní krásně tvoří, to, co v životě chceme a po čem toužíme.

Opravdu medituji, vnímám a tvořím

Mě samotné před hodně lety meditace tím velmi klidným způsobem nelákala. Pak jsem ale přišla na to, že vlastně medituji při mnoha činnostech, jako je třeba malování, zahradničení, zpívání a hraní na klavír, sbírání bylinek atd. Bylo mi v tom vždy dobře. Nejenže jsem si odpočinula, ale zároveň tvořila a přicházela na nové souvislosti, dostávala jsem odpovědi na témata, která jsem nechávala otevřená, protože jsem prostě nevěděla jak dál.

A o tom meditace také je. Je o ponoření se do sebe a nacházení něčeho, co jsme si třeba mysleli, že už nemá další podobu nebo žádný význam.

…ale jiní meditují?!

Nenechte se zmást. Cítíte se vedle vašich přátel, kteří meditují, neohrabaně a neznale? To může být někdy zavádějící. A to proto, že i když o tom dokáží dalekosáhle mluvit, každý má stejně svůj osobní přístup, a to je přece úžasné. A ten váš je přece také originální a osobitý.

Já medituji malováním

Mám spoustu přátel, kteří meditují. Jedna kamarádka se naučila takto dostávat do klidu a přitahovala ji představa, že se dozví něco nového, jak je psáno v knihách, nebo že se jí otevřou další dary. A víte co? Její vytrvalost se jí vyplatila. Dnes channeluje (Channeling je označení pro stav vědomí, při kterém je možné vstoupit do jemnohmotného světa a komunikovat s multidimenzionálními bytostmi) a pomáhá tak lidem. A vždy, když jí není nejlépe, ví, že jí to uklidní.

Další kamarád medituje pozorováním. Tedy s otevřenýma očima a jen prostě je. Rád si sedne do parku, přivře oči, naslouchá zvukům, které kolem něj jsou a nechá se konejšit tím kde je a co kolem něj je. Prý se takhle dostává do stavu, kde má pocity jako by tam za chvíli ani nebyl a zároveň je všude. Má pocit napojení na vše a ptá se na různé věci, které se mu v obrazech vždy ukáží v pravém světle.

U mě vede jeden z mých oblíbených způsobů meditace – malování. Už několikátým rokem navštěvuji i kurz malování, ale hlavně proto, že se tam potkávám se stejně naladěnými lidmi. A také proto, že u toho odpočívám a medituji 🙂 Ponořím se do barev a svého motivu a často ke mně přichází stav odevzdání se procesu, který nejde lehce pojmenovat. Jako bych vypnula mysl a přicházejí ke mně nápady i k dalším otázkám a věcem, k novým projektům…

Každý to máme jinak. Já tento způsob meditace „v lotosovém sedu a klidu“ praktikuji hlavně, když se potřebuji uklidnit z velkých emocí, které mi nedovolují dělat nic jiného. Prostě si sednu do klidného koutku. A poté nastupují jiné kroky:

Don Martin Quispe

Jak to dělají mistři andských hor

V Peru jsem zjistila, že meditací je i komunikace s přírodou. Dělala jsem to už dávno, i jako malá, ale v Andách mi nejspíš ve velkém došlo, že to je ta nejkrásnější věc, která ke mně přišla jako přirozený nástroj. Ke každému z nás, věřím, že to děláme všichni. A pak přichází ta známá sprcha, nádherné pocity uvolnění a uvědomění, že nic není tak horké a zároveň, že vše je možné.

U mistrů andských hor při putování krajinou jsem často zaregistrovala, jak se jejich bytí zastavilo. Stáli najednou ve větru, který jim něco našeptával. Jako by něco „větřili“, jako šelma v džungli, co něco zachytila. Ano, komunikovali s větrem. A nejen s ním. Když viděli jezero v horách, zírali s obdivem do krásné modré a koutky se jim zvedaly do mírného a šťastného úsměvu. Když viděli před sebou krásnou krajinu, zastavili se a očima pozdravili celý širý obzor, chvíli postáli a pak se třeba otočili k nám a předali zprávu, kterou právě obdrželi…

A takhle bych mohla pokračovat dál. Učili nás za chůze, každým krokem a dechem, že každá chvíle je vzácná, všechno kolem s námi mluví, a že meditací může být sám život.

V Peru se medituje za chůze 🙂

Jak to tedy dělají?

Tak jak jsem popisovala, nemají konkrétní návod, k tomu nakonec dojdete sami. Ale pár technik nás naučili a mě postupně docházelo, jak jsem najednou víc vnímavější a jak začínám „větřit“ jako oni.

Samichaqui

Jeden z úžasných nástrojů je Samichaqui. Při něm se vám postupně rozvinou různé smysly pocítíte to, co jste dříve necítili. Také přijdete na spoustu řešení.

„Zavřete oči, vezměte si čistou energii z vrchu, z Vesmíru nebo z nebe, chcete-li (v Andách ji nazývají SAMI, proudí neustále a je to ta nejčistší energie z Vesmíru, přírody), a nechte ji procházet od hlavy skrz celé tělo, přes nohy až do země. Tímto způsobem odnáší vše, co vás tíží, co nepotřebujete. Zároveň vám s touto čistou energii mohou přicházet různá uvědomění či zprávy, odpovědi.“

Můžete se pak cítit lehčeji, obohaceni o nové vjemy. Je toho spoustu, co k tomu říct, proto se tomu věnujeme do detailu na workshopu. Tyto techniky jsou doporučením, které můžete vyzkoušet jako další možnost k meditaci. V meditaci je uloženo toho tolik, co se ani do tohoto článku nevejde 🙂

Saiwachaqui

Druhý nástroj je stejný, ale bereme si energii z Matky Země.

„Vezměte si energii ze země a veďte ji skrz vaše nohy nahoru, přes celé tělo, hlavu a odevzdejte ji nad hlavou opět do Vesmíru, do nebe…“

Tato energie je trochu jiná, určitě to pocítíte, je vyživující od Matky Země. Každý to ale máme trochu jinak a jinak nás tedy dokáže obohatit. Proč? To se dozvíte na workshopu, kde pracujeme s tímto do hloubky. Jisté je, že Matka Země přesně ví, co vám předat 🙂

Obě tyto techniky jsou velmi léčivé, ale k tomu se dostáváme až na workshopu.

Miluji bytí na Zemi

Když se zaposloucháte do okolních zvuků, zvláště těch přírodních a přirozených, už tohle je meditace. Když si vezmete do ruky kámen a nasloucháte mu jaký je jeho příběh, meditujete. Když si lehnete na trávu a vnímáte své tělo, jak se pomalu vsakuje do půdy a skoro zarůstáte trávou, i tohle je meditace.

Meditace má mnoho podob a všechny jsou správné. Najděte si svůj způsob, který vám vyhovuje a uvidíte, že není snazšího odpočinku, načerpání nových sil pro zdraví i mysl, a že budete najednou vědět, co přesně chcete a jakým směrem se vydat. Jen to chce vytrvalost a lásku k sobě samému.

A pokud vás láká víc informací o vnitřní komunikaci, koukněte na můj eBook 🙂

Michala Králová
“Podporuji a inspiruji lidi k tomu, aby se skrze moudrost přírody propojili se svým skutečným já a svou vnitřní silou. Vedu je k sebelásce tak, aby žili naplno, autenticky a využívali svůj nejvyšší potenciál.” Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  1. Miroslav Szlaur napsal:

    takže „umim“ meditovat již dávno a nevím o tom. Představoval jsem si meditaci v lotoskvětu jak to popisuješ. V parku, lese, mhd, na horách se najednou začínám usmívat a cítím se příjemně, jinak než běžně. Děkuji. M.

    • Michala Králová napsal:

      Vypadá to tak, Mirku 🙂 Tak samozřejmě je nejlepší hluboká meditace, která je i léčivá, ale dopřát si tu lehkou meditaci, o které píšeš, je velmi blahodárné a je to jakási forma odpočinku a načerpání nových sil, a ne každý si to ještě dovolí… Je skvělé, že zažíváš ty šťastné a příjemné pocity, jak píšeš. Přeji hodně takových chvil a děkuji za zpětnou vazbu 🙂 Míša

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Ochrana osobních údajů